Jdi na obsah Jdi na menu

Jarní tání od 22.3. do 26.3. 2021

TÉMA: JARNÍ TÁNÍ

Zdravím všechny naše předškoláčky a jejich rodiče, doufám, že jste všichni zdraví a máte se dobře. Připravila jsem pro vás několik úkolů, které se tentokrát týkají jara. Sice to venku moc nevypadá, ale jaro už je tady a snad se brzy i projeví.

 

1. Na jaře mizí sníh, taje vlivem sluníčka, které nabírá na síle, více svítí i hřeje.

 2. Objevují se první jarní květiny – první ze všech je asi sněženka, která dokáže vykvést i když je ještě sníh. Dalšími jsou bledule, narcis, tulipán, petrklíč, krokus a další.

 3. Začíná se zelenat tráva, je slyšet ptáčky, kteří zpívají a vítají jaro.

 4. Vrací se k nám ptáci z teplých krajů, například čápi a vlaštovky.

brezen.png

Popros maminku, aby ti pohádku přečetla, potom si o ní popovídejte.

Jaká byla víla, co se ti nejvíc líbilo, jaká byla pohádka?

Pohádka o sněženkové víle

Sněženková víla byla jarní víla, která vládla všem sněženkám. Díky ní tyto jarní květinky zdobí zahrádky ještě před tím, než roztaje poslední sníh. Sněženková víla nosila krásné bílé šaty, ale přesto s nimi nebyla spokojená. „Všechny ostatní jarní květinové víly mají šaty krásně barevné. Jen já musím nosit obyčejné bílé,“ vzdychala. Marně se ji její kamarádky Narcisková a Krokusová víla snažily přesvědčit, že její šaty jsou nádherné. „Žádná z nás nemá tak čisté a skvostné šaty jako ty. Jsou krásně bílé jako čerstvě napadaný sníh,“ ujišťovala ji Narcisková víla. „Jenže na sněhu vůbec nejsou vidět. Kdo si všimne sněženek, když sníh ještě neroztál?“ mračila se Sněženková víla. „To tvé žluté šaty na sněhu krásně září.“ „Ale tvoje šaty jsou tak půvabné. Bílé šaty mívají nevěsty a ty jsou vždy nádherné,“ přidala se Krokusová víla. „Tak si je vezmu, až se budu vdávat,“ dupla si nožkou Sněženková víla. „Teď chci mít šaty barevné jako máte vy.“ „Ale ty si nemůžeš šaty převléknout,“ vyděsily se ostatní víly. „Jsi Sněženková víla, pokud nebudeš jako sněženka vypadat, nemůžou sněženky na jaře kvést.“ Sněženkové víle to bylo jedno. Proč zrovna ona by měla mít nezajímavé bílé šatičky? Odlétla od svých kamarádek a začala se rozhlížet po nových šatech. Moc se jí líbí ty žluté, jako má víla Narciska. Dolétla mezi narcisky a domluvila se s nimi, že si od nich jedny šaty vypůjčí. Převlékla se a odlétla pryč. Mezitím k narciskám dolétly její kamarádky a našly na zemi pohozené sněženkové šaty. Víly se lekly. Musí vílu Sněženku co nejdříve najít. Když nebude Sněženková víla ve svých šatech, zmizí sněženky ze všech zahrádek a trávníků. Rozlétly se každá jiným směrem. Víla Narciska k lesu, víla Krokuska k městu. Víla Narciska po cestě letěla kolem zahrádek. Zastavila se a rozhlédla. Ráno tu ještě kvetly sněženky. Teď už po nich nebylo ani památky. Všechny sněženky ze zahrádek zmizely. Víla Krokuska letěla kolem školky. Děti se zrovna vracely z procházky a byly nějaké smutné. Paní učitelky kroutily hlavami. Vydaly se s dětmi na procházku prohlédnout si jarní kytičky, ale nenašly ani jednu sněženku. Vůbec neví, jak je to možné. Krokusová víla se otočila a letěla k lesu. Takhle to nepůjde. Musí spojit síly a co nejdříve najít Sněženkovou vílu. Za chvilku dohnala vílu Narcisku. Pořád ještě zamyšleně koukala přes ploty zahrádek. Víla Krokuska jí řekla, co právě zjistila u školky. Víly přemýšlely, co dál. Najednou uslyšely slabounký pláč. Vydaly se tím směrem a našly pod větvičkou keře plakat Sněženkovou vílu. „Pročpak tady tak sedíš a pláčeš?“ pohladily ji po vláskách. Víla zvedla uplakaná očka a vzlykla: „Když já jsem tak chtěla mít krásné žluté šaty, jako máš ty, Narcisko. Jenže teď je mám a na žádné zahrádce už nekvete ani jedna sněženka. Co tomu řeknou ostatní květinové víly? A co tomu řeknou děti, když se budou chtít se svými rodiči podívat na sněženky a žádné nenajdou? Sněženky přece jsou tak krásné kytičky s květy bílými jako čerstvě napadaný sníh nebo jako půvabné šaty nevěsty. “ Víly se na sebe podívaly. „Takže už ti nevadí, že bys nosila obyčejné bílé šatičky?“ „Ale vůbec ne. Chtěla jsem zářivé šaty, jako máte vy dvě, ale vůbec jsem si neuvědomila, že bílá barva je také důležitá. A bez bílé barvy by žádná sněženka nebyla sněženkou.“ „No, naštěstí se to dá snadno vyřešit,“ usmála se Krokusová víla a vytáhla sněženkové šaty, které vzala s sebou. „Vy jste mi je přinesly?“ rozzářila se Sněženková víla a hned se do svých šatů převlékla. Zatočila se dokola a vzlétla. Rozletěla se nad okolní zahrádky, trávníky i parky. Všude zase kvetly sněženky. A mezi narciskami, krokusy a ostatními kytičkami jim to náramně slušelo. A co vy, děti, viděly jste už letos sněženky? Až půjdete s rodiči na procházku, podívejte se po nich v zahrádkách nebo parcích. Pokud je tam najdete, znamená to, že Sněženková víla je oblečená ve svých bílých šatičkách.

Další pohádky sledujte na www.pohadkovavychova.cz nebo na Facebooku @pohadkovavychova

 

Pojmenuj kytičky, vytleskej si je, řekni, která hláska je na začátku a na konci slova.

Podívej se při procházce venku, jestli některou z těchto kytiček uvidíš.

Řekni, co všechno potřebují květiny, aby vyrostly a vykvetly?

kj.png

kkkk.png

 

První básničku už určitě znáš z našeho cvičení, řekni ji rodičům a zkus k tomu i pohyb.

Písničku Na jaře, na jaře také znáš, přidej k ní pohyb a zkus vzpomenout i na jiné jarní písničky – Vozilo se na jaře, Přišlo jaro se sluníčkem.

 Zkus přidat k říkankám i písničkám i tleskání, pleskání do stehen, luskání nebo dupání.

pok.png

 

 

Na jakou hlásku začíná slovo sněženka?

Najdi tyto hlásky v řádcích.

Seznam se s písmenkem S a obtáhni ho tužkou.

Zkus ho napsat sám.

se.png

tul.png

tullll.png

fil.png

Vezmi si tužku a nakresli kytičkám deštík, který jim dá vláhu. Začni vždy nahoře a pokračuj dolů, můžeš několikrát obtáhnout.

oklp.png

 

Poznáš kytičky na obrázku? Vezmi si pastelku a spoj každou kytičku s jejím stínem, potom kytičky spočítej.

ijoijopi.png

ookml.png

Neseď pořád doma, vyjdi s rodiči na procházku a zažij dobrodružství při plnění několika úkolů.

llllpppp.png

Obrázek rozstříhej, znovu slož a nalep na papír.

ijo.jpg

Vezmi si bílý papír, slož květ sněženky, není to složité, rodiče ti určitě  pomůžou. Nalep ho a stonek a listy dokresli nebo domaluj.

oklpoju.jpg

kjnojnojn.png

 

Přeji hodně zábavy při plnění úkolů, máš na ně dost času, stačí nám je poslat po velikonocích.

 

                                           Zdraví paní učitelka Hanka Čeřovská.

 

 

 

 

 

 

Statistiky

Online: 2
Celkem: 748474
Měsíc: 4139
Den: 109

Archiv

Kalendář
06 / 2023

Fotoalbum